Elérhetőségek
Bérbaltaváriak Szülőfalujukért Egyesület
9700 Szombathely,
Lev.cím Páfrány út 14. Székhely: Kölcsey F út 15.
Telefon: +36/30/979-5609
Mobil: +36/30/9795-609
info@berbaltavariak.hu
Nevezetességek
31. Bérbaltavár mezőgazdasága

Mária Terézia uralkodása idején a baltavári település földesura tolnai gróf Festetics Pál főispán volt, a kisebb földeken pedig kis birtokosok osztoztak. A falu már ekkor híres volt boráról, búzájáról.
A 19. század második felében herceg Thurn und Taxis Miksa Egon felvirágoztatta a falu mezőgazdaságát.
A herczeg fejleszteni óhajtotta a gazdaságát, ezért a beruházásoktól sem riadt vissza. A baltavári gazdaság 3.000 hold volt, már nem része Potty és Endrőd puszta, de kiegészült Arad megyei földdel. Alkalmazkodni kívánt a helyi adottságokhoz, ezért intenzíven fejlesztette a gazdaság cukorrépa, lóhere és lucerna termelését, valamint örökségét, a telivér és félvér tenyésztést. Az utóbbira jó példa a díjat nyert „Góliát" ménló, melynek képe itt is látható.
Folytatta a Baltaváron — ebben az időben — már hagyománnyá vált juhtenyésztést. Az állomány 1000 db, egyik határrészt „Birkajárásnak" hívják! Ugyancsak nagy hagyománya volt a sertéstenyésztésnek, a kis-jenői fajtának. Az erdőben meg folyt a makkoltatás (bükk, tölgy).Az erdő is jól jövedelmezett (tűzifa, tölgyfa, gubacs), de kisebb vadak is gazdag állománnyal rendelkeztek a közel 1000 holdon: nyúl, fácán, fogoly, őz. (Ritkaság számba ment a vaddisznó, szarvas.)
Jelentős volt a nemes szőlőtermelés a 16 holdas szőlészetben; vincellért alkalmazott, aki nagy szakértelemmel rendelkezett. A gazdaságban szőlőoltáshoz vadszőlőtelep is rendelkezésre állt, de a gyümölcstermelés — cseresznye — is híres volt.
A cseresznyéről is híres volt a falu, a termését a szombathelyi piacra hordták. Baltavárról származik Entz feketecseresznye (más néven Fekete baltavári cseresznye), és a híres Glocker óriás cseresznye. (A Glocker óriás cseresznye július közepétől érik. Középnagyságú gyümölcse szép sárga, napos oldalán piros, ropogós húsú. Befőzésre is kiválóan alkalmas.)
Az itt termett áru: gabona, juh, sertés, gyümölcs és bor eljutott Sopronba, Bécsbe.
Híres volt a fa-és szőlőiskolája, díszfakertészete. A gazdaság az elődöktől örökölt gazdasági állattartó telepét megőrizte, de modernizálta. E gazdasági részbe vezető bejáratot két bivaly „vigyázta". A szobrok az árverés kapcsán Szolnokra kerültek. A bejáratot őrző bivaly (Bivalos kapu) szobra most a Művésztelep parkjában látható.
A gazdaság korszerűsítését mutatja az árverési hirdetmény, hisz abból többek között azt is megtudhatjuk, hogy dobra kerültek mezőgazdasági gépek is pl. 2 db cséplőgép.
Ennek a dinamikus fejlődésnek vetett véget az uradalom 3.000 holdjának árverezése 1910-ben...
(Forrás: Szakály Ferenc könyve - BSZE gyűjtése).
1957-ben megalakultak a Termelőszövetkezetek.
Kisbérben Győzelem néven, elnök Virág József
Baltaváron Hunyadi néven, elnök Borbás József.
1963-ban egyesült a két TSZ, maradt a Hunyadi név, elnök Kiss Béla lett.
« Vissza az előző oldalra!